Уика форум
Добре Дошли! Весели Коледни и новогодишни празници!

Уика форум

ИндексИндекс  PortalPortal  CalendarCalendar  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  ПотребителиПотребители  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

Share | 

Духовен водач, съветник или... просто учител (?)

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
Lilith
асоциален
асоциален

Брой мнения : 3

ПисанеЗаглавие: Духовен водач, съветник или... просто учител (?)   9/9/2010, 02:49

Здравейте,
пиша за първи път и се надявам да е в точния раздел.

Преди да задам въпроса си, искам да поясня, че не претендирам с никаква вещина в сферата. Знам за съществуването на Уика от сравнително малко време и научих, че я определят като нещо средно между религия и вещерство. По-голямата част от представите ми за обичаите, свързани с това движение, се базират на прочетеното в интернет (доста често неточно, дори противоречиво), в чиято достоверност не мога да бъда напълно сигурна. Ако оставя това настрана обаче, имам подобни интереси още отпреди да разбера за Уика (като движение). До сега за мен беше просто усещане и любопитство...
Няма да крия, че прочетох това-онова и в този форум, но и тук намерих противоречия - например в една от темите един потребител настояваше за важността на ритуалите, а друг твърдеше, че спокойно може да се мине и без тях. Но, до колкото разбрах, Уика може да се приема и практикува свободно, по различни начини. Може да бъде практикувана както самостоятелно, така и в групи. Човек може да започне да се занимава сам, или да потърси наставник.
И, във връзка с това, тук идва ред на въпроса ми, а именно до каква степен е важно да се навлезе в тази област с учител, с някой, който е наясно как стоят нещата?
И също така има ли тук някой, готов да бъде духовен водач?
Защото, честно казано, след всички противоречия, на които се натъкнах, започнах да се обърквам напълно. Бих искала да открия някой, който да ме въведе. По негов начин, нямам никакви претенции (все пак, както споделих в самото начало - нямам достатъчно компетентност в сферата, че да мога да си позволя претенции).

Е, това беше.
Дано получа отговор.
До скоро (надявам се).
Върнете се в началото Go down
Dumnorix
MASTER
MASTER

Брой мнения : 280
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

ПисанеЗаглавие: Re: Духовен водач, съветник или... просто учител (?)   9/9/2010, 17:58

И тук ще получиш противоречиви отговори Smile

Всеки един тук има различен опит , и различно мнение- вследствие на това.

Можеш да нямаш учител/приятел/наставник може да имаш. Ако имаш може да се окаже свестен. Може и измет.
Има хора , които си "зарибяват ученици" с идеята да получат власт , секс , пари ..всякакви такива неща които можеш да се досетиш.
Има и точни хора които просто ..нещо ги човърка отвътре да помагат на всеки.
Или пък скучаещи , които си търсят по скоро компания , отколкото ученик.

Дали ти трябва настваник или не е въпрос на лично усещане и избор. Ако изпитваш силна необходимост от това - ще намериш . Не е задължително да е някакъв "всемогъщ". Знанието и силата са относителни понятия.

Но един съвет от мен - ако ще се "окомплектоваш" с някой- по-добре да е някой който познаваш добре. На живо и лично. И на когото имаш доверие. Smile Най-вече.
Lilith
асоциален
асоциален

ПисанеЗаглавие: Re: Духовен водач, съветник или... просто учител (?)   9/9/2010, 20:17

Благодаря за отговора Smile

За съжаление няма да мога да следвам съвета ти, тъй като "на живо и лично" не познавам никой, който се занимава с подобни неща. Тъкмо напротив - около мен всички са доста зле настроени към такива учения. Това е и причината да търся отговори в интернет. Пък и честно казано, бих предпочела на първо време да не срещам на живо евентуалния си наставник. Както сам каза - може да се окаже свестен, но може и да не се... Пък и човек може да учи или да обучава и без да среща учителя или ученика си. Поне в днешно време... Все пак се надявам да случа на някой от точните, които ги човърка отвътре да помагат Smile И не, не търся някой "всемогъщ" - чувала съм, че духовните учители се учат обучавайки...
Dumnorix
MASTER
MASTER

Брой мнения : 280
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

ПисанеЗаглавие: Re: Духовен водач, съветник или... просто учител (?)   10/9/2010, 14:56

Lilith написа:
Благодаря за отговора Smile

Пък и човек може да учи или да обучава и без да среща учителя или ученика си. Поне в днешно време...

Определено.

А пък до това на какъв попадаш..като влезе човек в големите форуми от типа на "Меджикгейт" и "Цветовете на Магията" и попрочете постингите - общо взето разбира кой- кой е. И сред цялата гмеж от вещери , магьосници , клерици , жрици , теоретици , практици , ратници , физици , мистици или просто -кибици ... все ще срещне сродна душа Smile

Успех Smile
Lilith
асоциален
асоциален

ПисанеЗаглавие: Re: Духовен водач, съветник или... просто учител (?)   10/9/2010, 18:42

Хах, добре, схванах идеята Smile
Мисля, че ще е най-добре да опитам без учител.
dragonfly_elf
MASTER
MASTER

Брой мнения : 126

ПисанеЗаглавие: Re: Духовен водач, съветник или... просто учител (?)   26/9/2010, 19:27

Или просто да вярваш, че ще срещнеш такъв. Той ще те намери =]
Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: Духовен водач, съветник или... просто учител (?)   

Духовен водач, съветник или... просто учител (?)
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1