Уика форум
Добре Дошли! Весели Коледни и новогодишни празници!

Уика форум

ИндексИндекс  PortalPortal  CalendarCalendar  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  ПотребителиПотребители  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

Share | 

Растенията

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
Dumnorix
MASTER
MASTER

Брой мнения : 280
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

ПисанеЗаглавие: Растенията   15/5/2010, 20:17

Нека тази тема бъде за нашия опит с растения: дали като билки в отварите ни , дали като част от магически "трип" или просто като символ в някой ритуал...всичко свързано с тях Smile
Върнете се в началото Go down
The Shadow
PRO
PRO

Брой мнения : 86

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   1/6/2010, 01:20

Ето един материал, писан от мен навремето за едни курсове по магия, които водех някога, за някои по-така растения, с употреба в магията.

Мандрагора

Мандрагората е отровно силнотоксично многогодишно растение, срещащо се в района на Средиземноморието, Предна и Средна Азия и Хималаите. Привлякло вниманието на маговете върху себе си заради формата на неговия корен, напомнящ човек. Обикновено го делят на мъжки и на женски корен според зависи на какво прилича.

Древните араби, а също подобни вярвания имали и немците, считали, че коренът на мандрагората е обитаван от демон (от там и мита за създаването на хумункулус). А древните гърци считали мандрагората за растението от сока на което Цирцея превърнала спътниците на Одисей в свине.

Друго вярване, свързано с мандрагората, но датирано от средновековието, гласи, че вещиците беряли това растение по нощите под бесилките, на които са обесени неразкаяли се престъпници, след което в съответствие с християнското учение, миели корена с вино, завивали го в коприна и кадифе и го хранели с хляба, краден от църквите по време на причастие. Накрая носели корена на Дявола.

Мандрагората има болкоуспокояващо, успокояващо и сънотворно действие, според зависи от начина на приготвянето. Близка е по действие с беладоната. В египетските папируси е описана като средство възбуждащо чувствителността.
От плодовете на мандрагората египтяните приготвят любовен елексир.
Асирийците са тези, които са използвали мандрагората като обезболяващо и сънотворно средство. Хипократ е считал, че в малки дози мандрагората за ефективно средство против страх и депресии. Римският лекар Гален бил почитател на виното от мандрагора, като наблягал на това, че същото имало сносни увеселителни качества.

В магически аспект мандрагората се използва като средство за защита от магия. Счита се, че от нея може да бъде изработен талисман/ амулет за придобиване на пари или като покровител на търговски сделки.

Мандрагората се използва и като съставка на любовни елексири - като настойка от корени или листа.

В черната магия съществува способ за лишаване на човек от разсъдък посредством мандрагора.

На Авицена принадлежи следната рецeпта за употреба на мандрагората като сънотворно и болкоуспокояващо: 2 гр. от сока на мандрагората се смесвал с вино и се пиел. Обикновено това се е случвало преди някаква хирургическа операция.

Иначе от мандрагора също така може да се приготви настойка, а също и мазило.

Настойката се приготвя като изчистеният корен на мандрагората се кисне в спирт в съотношение 1:4 в продължение на 15 дни, след което се прецежда. От тази смес между 3 и 10 капки имат болкоуспокояващо и сънотворно действие.

Мазилото се получава като мас се смесва с настойка от мандрагора в съотношение 1:5. Въпросното мазило е болкоуспокояващо средство при ревматизъм и подагра.

Като при всяко лекарство, предозирането на мандрагората води до неприятни последици.
Признаците за натравяне с мандрагора са гадене, поява на накъсани спазми, отслабване на мускулите, сънливост, халюцинации. Прекаленото натравяне с мандрагора може да доведе до изпадане в кома.

Беладона

Беладоната е многогодишно отровно, токсично растение най-често отглеждано в Украйна и Северен Кавказ, широко използвано като спазмолитично и болкоуспокояващо средство, а също и при лечението на някои сърдечно-съдови заболявания. Иначе беладоната се среща в Европа, Северна Африка, Западна Азия, а също и в някои части на Северна Америка.

В миналото е била приемана под формата на настойка с цел да се получат халюцинации.
Белладона е името на една римска богиня на войната. В нейна чест жреците и, съгласно древна традиция, докато се молели, пиели настойка от беладона.
В днешно време изключително рядко се използва в магията. До колкото се използва, то е във връзка с магии, включващи употребата на стихията Вода.
Днес беладоната влиза в съставя на някои лекарства и някои видове алкохол. Лекарствата, в чийто състав е включена беладона са отровни и се отпускат единствено по лекарска рецепта.
По принцип беладоната е отровна до толкова, че сдъвкано листо от нея е смъртоносно за възрастен човек и то при условие, че това не е най-отровната част на това растение. Най-отровен е коренът. Причината е в съдържащото се в беладоната вещество атропин, което предизвиква делириум, а в последствие и смърт.

Лавандула

Лавандулата е едногодишно тревисто растение, произхождащо от района на Средиземноморието. Като диворастяща се среща в Алпите, Франция, Испания, Италия, Африка и другаде. В България е внесено през 1907г. Отглежда се главно в Пловдив, Стара Загора, Благоевград и другаде с цел производство на лавандулово масло.
В магията лавандулата се използва като част от ритуали, ползващи стихията Въздух. Използва се традиционно в любовни магии, в магии, свързани с контрола над сънищата, за защита (действа като нервоуспокоително). За магически цели се препоръчва лавандулата да бъде брана по време на лятното слънцестоене. Лавандулата е растение, свързано с Меркурий, чиито цветове са в основата на много благовония и на редица растителни композиции за вана.

Лавандулата била горена от древните гърци като приношение за боговете. А и до ден днешен лавандулата се използва при ритуали, свързани с лятното слънцестоене.

В миналото са вярвали, че ако дрехата се натрие с лавандула, това ще гарантира любовта. Също така приемали, че ако човек е в някакво много лошо настроение, трябва да си намери растението лавандула и да го погледа известно време, след което лошото му настроение ще се оправи и ще бъде заменено от хубаво настроение.

Лавандулата често се използва в целителни смеси - за лекуване на безсъние, главоболие, понижено кръвно налягане, ревматични, менструални и мускулни болки.

Лавандулата се използва и като съставна на някои гадателски методи.

Жасмин

Жасминът е пълзящо растения с красив бял цвят (понякога жълт или друг цвят според зависи), срещащо се в Кавказ, Северен Ирак и Афганистан, Хималаите, Китай и другаде.
Названието "жасмин" произлиза от персийската дума "ясмин", която означава благоуханен цвят. Счита се за цвете на владетелите, тъй като е било ценено от императори в Китай, владетели на Персия, Авганистан, Непал и другаде. Жасмин самбак е национален цвят на Филипините. Той е символ на чистотата, простотата, смирението и силата. В Бали е поставян в храмовете като дар за боговете. Жасмин се използва в церемониите, посветени на бог Исвара, а също и в редица други церемонии (например за мир).

Използва се в магии, свързани със стихията Вода. Често използвана съставка при правене на магия за приятелство е.

Някои магически традиции препоръчват сухите жасминови цветове да се горят в спалнята преди сън за контрол над сънищата или по принцип като сънотворно. Използва се също и като антидепресант.

Жасминът е използван за лечение на главоболие, като болкоуспокояващо по принцип, на безсъние, а също и като афродизиак.

Традиционна съставка е на чайовете.
conjure_one
новак
новак

Брой мнения : 19
Местожителство : Novi Pazar

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   24/7/2010, 09:22

Здравейте, интересувам се от Билката на Св.Джон (или Жълт Кантарион) ако някой знае несщо повече.. за какви ритуали се използва, за какво помага.. някакви неини особенности и така нататък.. ще съм адски благодарен.
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   24/7/2010, 16:25

Жълтият кантарион е едно от най-забележителните растения по нашите земи.
Използва се във почти всички отвари. Съдържа хиперицин - при слаба настойка въздейства успокояващо и отпускащо. При силна обаче - точно обратното, тонизира , дори може да предизвика нервност или агресивност. ...и при определен начин приготвена - трансове и халюцинации..
Освен това действа изключително благотворно на всички възпалителни процеси и вътрешни и външни.
Обикновено се комбинира с други билки , в зависимост от конкретното заболяване и симпром.

Като символика - свързано е със слънцето и соларните божества. При гърците се свързва с Аполон.
Именованието , което посочаш "билка на сейнт Джон" идва от легенда , че след разпъването на Христос , свети Йоан събрал опрусканите с кръвта му тревички (а те били кантариончета) за да ги подари на хората- и нали Христос е Бог , то и опръсканата с кръвта му билка станала божествна и чудотворна.
Нашата славянска традиция го свързва с Йоан Купала - Еньоведен , от него се прави "слънчевата корона".
А при келтите жълтият кантарион е слънчевата "мъжка" билка на Луг/Белен , докато белият равнец е лунната "женска' билка на Аринарод / Бригантиа . Използват ги при инициационни практики , както и в ритуали за защита - било на воините в битка , било на племето или стадата -от болест.

Надявам се да съм бил полезен Smile
conjure_one
новак
новак

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   29/7/2010, 00:15

Благодаря много.. информацията наистина беше полезна Smile
dragonfly_elf
MASTER
MASTER

Брой мнения : 126

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   29/7/2010, 20:02

А какво е "хумункулус" о.О
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   30/7/2010, 02:45

Хомункулус.

Изкуствено създаден човек. През късното средновековие се появява теория ,че от химичните елементи може да се създаде човек. Според това което съм чел- трябвало след поредица от алхимични действия в епруветка ще се появи човече , колкото един палец .

Известен образ в литературата е създаденият от Доктор Фауст Хомункулус във "Фауст" на Гьоте. Мисля ,че ще го учите по някое време...

Иначе има някакви писания на Парцелз...
dragonfly_elf
MASTER
MASTER

Брой мнения : 126

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   30/7/2010, 03:07

Благодаря за бързия отговор ^^
Cath
PRO
PRO

Брой мнения : 89

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   30/7/2010, 14:50

Много бях втрещена от употребата на "Билка на св.Джон", вместо на толкова популярното жълт кантарион! Neutral Още ли сме в България?

Малко въпроси към Dumnorix:

От къде е информацията, че се свързва с Аполон, не съм чувала?

Знам, че не е нужно да се следва тази логика, но ако белият равнец е "женската" билка (каквато със сигурност е - адски много помага при менструални болки), то не следва ли жълтия равнец да е "мъжкия" еквивалент? И в този ред на мисли, къде идва червения кантарион? Smile

И ако може малко по-подробно за "слънчевата корона"? Мислех, че е или от 77 и половина билки или предимно от еньовче?

Благодаря предварително!
http://occultroom.blogspot.com/
conjure_one
новак
новак

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   31/7/2010, 01:11

ами да си кажа честно названието "билката на св. Джон " го чух от един сериал където казваха, че на вещиците не им влияе добре.. и че е опасна за тях.. та ми беше любопитно дали наистина е така въпреки че знам че в холивуд повечето е измислица.. но в сериала казваха че е правен по деиствителни записки относно вещица в малко английско градче наречено Медлъм или нещо от сорта Smile
velvet_s
PRO
PRO

Брой мнения : 96
Местожителство : Бургас

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   5/8/2010, 19:40

А кой е сериала?
(сори за спама,ама ми стана интересно)
conjure_one
новак
новак

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   6/8/2010, 01:39

HEX Smile
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   8/8/2010, 19:07

Уфх Кат ..влязох в тъча. Не мога да си спомня къде и от кого съм чел върти ми се из главата книжка от типа на тези от поредицата "Световни митологии" дето са издавани от "Български художник" , макар че на 100 % не е в книжлето на Петшиковски.
Възможно е и съзнанието ми да ми играе номерца , като само си прави връзки по линията на соларните символи и атрибутите на слънчевите богове и боговете с лечителски функции.

За жълтия равнец и червения кантарион е интересен въпрос... Аз лично си обяснявам тяхното не-сакрализиране едно с липсата на определени свойства: в смисъл например червения кантарион освен за стомах за друго не мисля че е кой знае колко подходящ ( и поне аз не знам да има въздействие върху психиката , каквото жълтия има) , докато жълтия кантарион е направо пенкилер. Жълт равнец не съм ползвал и не съм срещал.

Идва и другият момент- разпространението : жълт кантарион и бял равнец растат до всяка трънка. Червен кантарион съм срещал рядко а жълт равнец никога.

Нормално е хората да работят със и да придават божествени качества на това което е около тях.

И не знам къде какво расте, но по моя край е абсурд да събереш 77 билки. Пък и те са само символ... нали?
Cath
PRO
PRO

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   25/8/2010, 15:36

В момента не се сещам, а и не ми се проверява за какво се използва червения кантарион - не се среща често, защото е застрашен вид в момента и брането му е забранено - това съвсем не означава, че не го е имало преди 2000 години навсякъде, примерно. Жълт равнец има до всяка трънка - учудвам се, че не си срещал - просто вероятно не се сещаш за какво иде реч, ако го видиш, ще се сетиш.
Да, това за броя на билките е символ, не че е невъзможно, но все пак, може ли малко по-подробно за слънчевата корона? Smile
yuki
новак
новак

Брой мнения : 17
Местожителство : софия

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   30/11/2010, 04:06

аз си купувах билки от една билкарница,предпочитам ги пред пакетираните чайове в торбички...
иначе си направих скоро торбичка пълна с лавандула,която сложих под възглавницата си.Както сигурно всички знаете ,лавандулата помага при безсъние и кошмари,има отпускаш ефект...
666
Гост

ПисанеЗаглавие: инфо   3/4/2011, 03:40

здравейте. забелязвам че форума не е цветарски, но все пак... някой може ли да даде малко инфо, за садене и отглеждане на мандрагора? смятам да си поръчам семки, и да видя какво ще излезе Wink интереса ми е чисто-ботанически Razz
Cath
PRO
PRO

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   19/4/2011, 04:10

Честно да ти кажа, не съм срещала, дори по цветарските форуми, някой да коментира отглеждането на мандрагора. Все пак провери отново, като съветвам, ако знаеш английски, да потърсиш информация и на този език.

И ако поръчаш мандрагора и засадиш, от чисто ботанически интерес, моля те пиши ми! Smile
Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: Растенията   

Растенията
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1