Уика форум
Добре Дошли! Весели Коледни и новогодишни празници!

Уика форум

ИндексИндекс  PortalPortal  CalendarCalendar  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  ПотребителиПотребители  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

Share | 

Празниците.

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
Dumnorix
MASTER
MASTER

Брой мнения : 280
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

ПисанеЗаглавие: Празниците.   27/4/2010, 01:11

velvet_s написа:
Сега ще кажете ли малко за празниците на Уика?Благодаря предварително Smile
п.п.то има и отделен раздел за такива теми,но ако ви е по-удобно тук...

Ето като за начало едно съвсем кратичко списъче. На когото който празник му е любим да си пише за него.. или най добре направо темичка Smile

личен начин. Тези сабати са:

Самхайн (нощта на 31 октомври- представя краят на годината и началото на новата, но също така и третата реколта. В древността това е бил празника на бог Сабин- Косачът , събирач на душите.

Юл Зимно слънцестоене 22 декември- представя раждането на Бога

Имболк 1 февруари - представя пробуждането на Богинята. Празник на богиня Бригит, господарката на трите огъня( на лечението , на дома и на вдъхновението)

Остара - представя идването на пролетта. В древността е било празник на богиня Еостер- богинята на зората , младостта , красотата и любовта.

Белтайн - представя свещения съюз между Богинята и Бога. Празникът на бог Белен , бог на светлината и покровител на вождовете. Ознаменува йерогамията
- бракът на Бога и Богинята.

Коамхайн , лятно слънцестоене 22 юни - преставя апогея на божествените сили.

Лугнасад - представя първата реколта, отпадането на Бога.Празник на бог Луг , воинът , този който създал всички заняти.

Херфест- представя втората реколта, страданието на Богинята към умиращия Бог, но и радостта че той ще се прероди. Празник на бог Кернун (Херне) - на природата , животните , лова.
Върнете се в началото Go down
Salem Rose
новак
новак

Брой мнения : 16

ПисанеЗаглавие: salem rose    26/9/2010, 04:58

Добре така вие от колко години сте Уика !? Знаете ли изобщо какво пишете Smile ! Празниците в Уика се наричат Сабати и Есбати . Има осем главни празника , две слънцестоенета и две равноденствия . Сабатите са Самхайн който е противоположен на Белтейн , Юл противоположен на Литва , Имболк който е противоположен на Ламас , Мейбон противоположен на Остарта . Това са празниците в Уика всеки последовател на Уика може да включи празниците на личното си божество или на личните си божества и някой друг празник който почита например Празниците на Хеката през лятото . Но главните сабати са тези , те представляват годишните сезони и заедно оформят вещерското колело на годината . Не съм чувал за празник Харвест на английски това означава жътва и в Уика има три празника на жътвата предполагам знаете кои са - Ламас , Мейбон и Самхайн .
Cath
PRO
PRO

Брой мнения : 89

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   26/9/2010, 05:22

За да въведа малко по-голяма яснота искам да отбележа няколко неща. Няма да откривам топлата вода, а ще цитирам Дорийн Валиенте, която в нейната книга „Вещици от бъдещето” твърди следното:

„Четирите големи шабаши (или сабати, въпрос на превод – бел.ред.) на вещерската година са Свещница, Белтан, Ламмас и Хелоуин. Четирите малки шабаши са равноденствията и слънцестоенията.”

Има много различни вариации за това как се казват точно празниците в Уика. В цитираният от мен текст има и преведени такива. Но всички трябва да знаят следните две неща – празниците са осем на брой и имат Келтски и Германски (с ударение на „е”) корени, както можете да се убедите от божествата, които се почитат в тези дни. Шабаш или сабат, като понятие, от своя страна е заемка от Юдаизма, което още веднъж ни показва колко многопластова е Уика. Предполагам от същото място идва и етимологията и на думата „есбат”.
Най-разпространените наименования на уиканските празници, така както са ми известни на мен, са:

Самхейн – 1 ноември

Юл – 20-23 декември (Зимното слънцестоене)

Имболк – 2 февруари

Остара – 19-22 Март (Пролетно равноденствие)

Белтейн – 1 май

Лита – 19-23 юни (Лятно слънцестоене)

Лугнасад или Ламас– 1 август

Мабон – 21-24 септември (Есенно равноденствие)

Всичко това, разбира се, на английски. Ако трябва да се превеждат на български, което мен ако питате е редно, защото сме Българи, то ще бъдат много, много по различни. Например Самхейн ще трябва да се преведе като „край на лятото”. Никой, разбира се, не прави това, защото иначе „магията ще изчезне”.
Трябва да призная, че названията „Коамхайн” и „Херфест” ме учудиха силно и наистина ще се радвам Dumnorix да сподели източника, от който ги е взаимствал?

Колкото до твърдението, че празниците са противоположни, то не смятам, че може да има подобно разделение – ситуирането им по т.нар. Годишно колело – кръг с осем срещуположни радиуса, които го делят на еднакви части – е по-скоро символно изображение на тяхната цикличност и еднаква важност в кръговрата на живота.

Относно това как се празнуват Сабатите и Есбатите (или празниците, казано на чист български), ще трябва да видя малко повече заинтересованост, за да се впусна в подобни описания. Ако имате интерес – пишете.
http://occultroom.blogspot.com/
Salem Rose
новак
новак

ПисанеЗаглавие: salem rose    26/9/2010, 05:27

Аз ги написах като противоположни защото е по лесно за запомняне поставени в колелото на годината Smile
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   27/9/2010, 14:07

http://www.merciangathering.com/herfest.htm

ето статия с употреба на Херфест. Smile

Коамхайн се среща тук-там , като гаелско название на празника . Не съм сигурен за етимологията . "Коал" е леска , а " каам" е разбивам , разцепвам. Предполагам
ще да рече "денят който разделя на две /лятото/ " ?
UzuMe-
новак
новак

Местожителство : Плевен

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   2/2/2011, 20:11

Честит Имболк на всички ! : )
Търсих доста из интернет ... за това как да празнуваме Имболк , но така и не намерих нещо точно. Както и да е , аз вече имам идея как да си го празнувам,но ми е интересно и вие да споделите как сте си прекарали, какво сте правили... изобщо всички I love you Би било интересно да си разкажем Razz
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   3/2/2011, 02:49

Хех.. УзуМе , разкажи ти ,че аз за мой срам и позор , се успах тоест заспах веднага щом се прибрах (не знам как е в Плевен , ама тук студа мори яко и щом се загрея заспивам) и нито празник , нито Бог , нито Богиня ...
UzuMe-
новак
новак

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   3/2/2011, 12:50

Ее, жалко Surprised Ами аз празнувах заедно с най-добрата ми приятелка ( двете с нея практикуваме и правим ритуали ) . Отворихме кръг, призовахме Господаря и Господарката, казахме и направихме това, което беше написано и преди да затворим кръга казахме думи , които ние бяхме измислили към Господаря и Господарката и на края пийнахме айрян ( нямаше прясно мляко... а на този празник е било хубаво да се ядът и пият млечни неща ) . Когато тя си тръгна ... аз си оправих стаята, поръсих котката ми с вода и цял ден ядохме стафиди и млечни неща Very Happy Беше хубаво I love you I love you
Salem Rose
новак
новак

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   6/2/2011, 16:47

Ами радвам се че си празнувате добре , но нямаше ли откъде да купите прясно мляко . Абе хора ! Уика не е нещо от рода на " ууу аз съм различна или аз съм вещица " . Проблема на повечето Уикани днес е че - О , Богиньо ! Всички са толкова заблудени . Та оставете това - просто мисъл която трябваше да се напише clown
Oк ! Както и да е . Дано сте направили хубава церемония . Нека Бригит да благослови тези които са истински вътре в себе си .
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   6/2/2011, 17:48

Ам , млякото няма значение за ритуала , но допринася за атмосферата Smile Аз лично.. бих поръсил с мляко котката. Всъщност съм го правил. Twisted Evil Хареса и Razz
UzuMe-
новак
новак

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   7/2/2011, 04:02

Беше късно когато видях,че е добре да има прясно мляко. Наистина не смятам, че всички са заблудени и аз понеже вярвам в Господаря и Господарката съм по-различна и съм * намерила правилния път* . Считам, че това е просто една от всички други религии ... християните ходят в църква и така почитат техния Бог, мюсюлманите ходят в джамии и там те се кланят и говорят... а при Уика това става чрез ритуали,заклинания и прочие . Не искам да бъда разбрана погрешно ... не вярвам в Уика просто , защото е яко и съм различна едва ли не вещица , на която никой не може да се опре , защото ще го превърне в *жаба* ... не искам да си мислите, че съм заблудено хлапе , което не знае какво иска и търси как да е по-различно и интересно . Свикнала съм да бъда различна и това не е нещо , което ми харесва. Не е хубаво да се взимат прибързани изводи. Просто исках да споделя с вас това, което направихме на празника... колкото и простичко да беше. Това беше точно 2рия ни ритуал.
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   7/2/2011, 14:34

Хей , не се връзвай на спамтроловете Razz
Cath
PRO
PRO

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   8/2/2011, 00:39

UzuMe само искам да ми обясниш какво разбираш под "техния Бог"? Защото според Уика, както и според повечето езически религии и вярвания, всички богове са проявление на Бога и всички богини са проявление на Богинята.

Почитането на Боговете в уика съвсем не става чрез заклинания, ако трябва да бъдем конкретни, почитането става чрез ... почитане! Заклинанията целят някакви ваши цели да бъдат изпълнени. Самото почитане може да бъде ритуал, както си споменала, но може и просто да е "кланяне и говорене", което "говорене" се нарича "молитва". Почитането става и с "ходене" в храмове, което за християните са църквите. Не искам да ме разбираш погрешно, но ако искаш някой да те възприема сериозно, то преди да напишеш нещо е хубаво добре да формулираш съдържанието му и смъсъла, който смяташ да вложиш в него. По този начин никой няма да те мисли за "заблудено хлапе". Колкото до млякото, хубаво е поне един ден, преди да правите ритуал да се подготвите за него. Това също показва уважението ви към Боговете. Когато в рецептата за таратор пише кисело мляко, много ме съмнява, че слагате прясно мляко. След като можете да проявявате уважение към себе си, не смятам, че ще е толкова трудно да проявите уважение и към висшите сили, които твърдите, че почитате.

Барде, получаваш черна точка за гавра с котка! Shocked
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   8/2/2011, 04:05

Не беше гавра! Хареса и! Честна дума! И за още гледаше ама...
UzuMe-
новак
новак

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   8/2/2011, 20:19

Ще приема съветите и забележките ти Кат. Така е , не се изразих по-най добрия начин, но все пак се надявам да сте разбрали какво имам предвид Rolling Eyes За друг път ще внимавам повече , хехе I love you
А това, че е трябвало да се подготвим 1 ден по-рано ... в последствие го разбрахме, затова за другия път ще знаем.
Cath
PRO
PRO

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   8/2/2011, 22:22

Минимум един ден по рано, както за всяко важно нещо.
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   8/2/2011, 23:22

И за да си заслужа още една черна точка...

...някога , много отдавна , когато бях малко метълче и даже още не бях станал вещерче едно от първите неща , които прочетох беше за някой си Мадърс от Ордена на Златната Зора. И този тип разправяше , как истинският магьосник работи с подръчни материали. И пластмасовият нож от ресторант за бързо хранене става атаме , кибритена клечка се превръща в жезъл , дребна монета или копче в пентакъл , пластмасова чашка от автомат за кафе- в купа..
Тогава се накефих много . А и по принцип винаги съм харесвал импровизациите , без значение от вида изкуство. (Странно защо не мога да трая прогресив рок и метъл ..ама всякое правило си има изключения) .
По-късно срещнах ptah и навлязох в магията на мисълта и мислоформите , където важна беше само енергията и волята.

После изоставих онзи път , но и до ден днешен , на всеки един празник , давам на боговете това , което имам в момента , не се готвя специално. Много често на самия празник или в непосредствената за ритуала подготовка се случва нещо и съществен елемент за празника , който аз не съм набавил някак си се появява там , случва се някаква "случайност" а примерите за това са безброй... От което си вадя извода ,че на боговете им харесва да ги почитам така както ми дойде. Все едно че ми идва на гости приятел- все едно ще му е с какво ще го черпиш , не е и най-важното нещо на света точно какво ще правите заедно , важното е да се видите , да си поговорите ...някакво такова ги усещам нещата аз...

Та тъй Узуме опитай това , опитай и друго..сама ще си намериш пътя Smile

И не , не става въпрос за неуважение или друг вид традиция. Просто с Кат възприемаме Боговете/целия свят по различен начин. От там следват различията във начина на работа итн..
Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: Празниците.   

Празниците.
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1