Уика форум
Добре Дошли! Весели Коледни и новогодишни празници!

Уика форум

ИндексИндекс  PortalPortal  CalendarCalendar  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  ПотребителиПотребители  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

Share | 

Белтейн

Предишната тема Следващата тема Go down 
Иди на страница : 1, 2  Next
АвторСъобщение
Catora
асоциален
асоциален

Брой мнения : 4
Местожителство : София

ПисанеЗаглавие: Белтейн   15/4/2010, 02:56

Остава съвсем малко време до празника, огледален на изключително важния за всички Уикани Самхайн, а именно-- Белтейн. Чудно ми е какво ще правите вие на този светъл ден. Планирали ли сте събирания със сборището ви (ако имате такова... Кернуно да ми помогне да успея да издиря достатъчно софиянци че да си основем такова xD) или нещо подобно? Каквото и да е, поствайте го тук.
И преди всичко, благодаря! ^^
Върнете се в началото Go down
Dumnorix
MASTER
MASTER

Брой мнения : 280
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   15/4/2010, 04:13

Хм.. аз ще се мъкна с няколко "колеги в занаята" към едно родопско село: Храбрино...в гората малко нагоре от него има едно много сладурско място за работа и празнуване на Белтейн..
...само ако имаше ког да принесем в жертва.. но предполагам ще хванем някоя девойка от местните... Razz Razz Razz Razz
dragonfly_elf
MASTER
MASTER

Брой мнения : 126

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   15/4/2010, 04:27

Надявам се със съгласието й, Dumnorix Very Happy Аз най-вероятно ще празнувам с теб, Кат, ако получа разрешение. Ако ли не... здраве да е xD Ще го измисля някак.
velvet_s
PRO
PRO

Брой мнения : 96
Местожителство : Бургас

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   15/4/2010, 05:36

Аз ще съм сама,нямам посестрими Smile
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   15/4/2010, 13:51

dragonfly_elf написа:
Надявам се със съгласието й, Dumnorix Very Happy Аз най-вероятно ще празнувам с теб, Кат, ако получа разрешение. Ако ли не... здраве да е xD Ще го измисля някак.

AAAA да се разберем! Ти ли ще колиш Катх или аз? Внимавай : най-вероятно хапе.
Ако пък си толкова настоятелна....може двамата заедно да я принесем в жертва..
в Южен парк има някоолко подходящи за целта места..
Catora
асоциален
асоциален

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   15/4/2010, 14:53

Не съм съгласен да бъда колен или да жертвам девствеността си или каквото и да било там xd

Може да си направим клада и майски прът.. Що думаш, Dragonfly ^^
dragonfly_elf
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   15/4/2010, 17:24

Dumnorix написа:
dragonfly_elf написа:

AAAA да се разберем! Ти ли ще колиш Катх или аз? Внимавай : най-вероятно хапе.
Ако пък си толкова настоятелна....може двамата заедно да я принесем в жертва..
в Южен парк има някоолко подходящи за целта места..

Еее.. има недоразумение. Cath си е твоя! За мен е онова хлапе Катора xd На галено - Кат. ^^ А твоята Катх знае ли какви ги замисляш зад гърба й xdd
velvet_s
PRO
PRO

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   15/4/2010, 17:38

Кажете повече за празника,не съм много на ясно.
dragonfly_elf
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   15/4/2010, 17:48

Довечера ще постна информацията, която съм събрала и как горе долу си го представям. Другите, надявам се, ще ме поправят и добавят още информация. ^^
wolf
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ

Брой мнения : 40

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   16/4/2010, 03:53

Аз предлагам за тези който са от София да се съберем в Западен Парк,Южен парк или пък на Парк Витоша даже,защо не на самата Витоша Smile и да се забавляваме защото това е идеята на празника Smile та ще видим колко хора ще се съгласят и да си го отпразнуваме както трябва Smile иначе може и по отделно Very Happy ,но мисля че ще е тъпо в чужбина съм гледал как празнуват празниците си и там хич не си поплюват събиранията който правят са доста масивни Smile ние едва ли ще успеем чак толкова неща да организираме, но всеки който е решил да се присъедини към нас е добре дошъл Smile туко виж и някакви приятелства завържем Smile
Поздрави: Wolf
velvet_s
PRO
PRO

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   16/4/2010, 14:50

wolf ,идеята ти е много добра,мога да ви пожелая весел празник Smile и ако го направите после ще чакам да разказвате Smile
dragonfly_elf
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   17/4/2010, 00:54

Ех, velvet_s, от Бургас ли беше? Няма ли някой, с когото да отпразнуваш =(
А за самия празник... Ми намерих един ритуал, за да добиете представа.

Ритуал за Белтейн
(30ти Април или 1ви Май)

За обреда се подготвя кошница с хлябове, на брой колкото са участниците, като измежду белите хлябове да има и черен хляб, свещи, мляко.

Започва се с призоваване на ветровете, със съда с благовонията в ръце се обръщаме към изток и казваме:

Поздравявам пурпурночервения вятър на изтока,
мястото на зараждането. Дай ни закрилата си!

Поздравявам белия вятър на юга,
мястото на живота. Дай ни закрилата си!

Поздравявам сивия вятър на запада,
мястото на смъртта. Дай ни закрилата си!

Поздравявам черния вятър на севера,
мястото на прераждането. Дай ни закрилата си!

Приготвят се два огъня, един на изток и един на запад. В древността огньовете са били запалвани с клонки от деветте свещени дървета. Тъй като видовете дървета зависят от географското положение използвайте 9 най-почитани български дървета.

На залез се запалват двата огъня, всички преминават между огньовете и с кошницата с жертвените хлябове се обикаля всеки огън по три пъти. Всеки бърка в покритата кошница и взима по едно хлебче, който изтегли черното трябва да прескочи огъня три пъти като символична жертва на небето и земята. На олтара жрецът запалва олтарен огън и казва:

Във всичко се съдържат три съда,
съдът на движението, съдът на топлината и съдът на гостите. Разпалвам пламъка на гостоприемството,
който обединява трите и ви приветствам с добре дошли!

Поздравяват се предците:

От тук от този свят, викам широкия път към нашите предци,
знайни и незнайни. Бъдете добре дошли при нас.
Бъдете добре дошли на този празник. Нека се отворят портите
и да се срещнем на този праг между двата свята!

Повдига се тост нагоре към небето и се казва:
"За света на духовете над земята!"
Поднася се надолу и се казва:

“За света на духовете под земята!
Приемете това възлияние и празнувайте с нас тази нощ! "

Възлива се на олтарния камък. Отива се около огъня и се казва:
Нека сега, когато морята, небесата и земята са негови подпори, да открием съда на сътворението. Нека Богинята, която е наша майка и синът и, който е слънце да бъдат тази нощ с нас.

Останалите запалват по една свещ от огъня и я поставят на олтара.

Още малко инфо:

"Белтейн - 30-ти април или 1 май, пада се точно противоположно на Самхейн (новата година на вещиците - 31 октомври). Вещиците смятат този свят ден за втория най-голям Сабат (общото наименование на празниците) от осемте уикански церемонии. Докато Самхейн е посветен на мъртвите, Белтейн чества радостта от възраждането. Това е празникът на обредния огън, който обещава благословия на дома. Когато вещиците включили допълнителните Сабати в западната Уика, мъжете в семейството започнали да окастрят юлския бор и да го прибират под навеса за дърва, за да го запазят за въртележката. На върха на пръта завързвали бели (за Богинята) и червени (за Бога) панделки, които се веели на лекия пролетен бриз, а после танцуващите ги улавяли и ги оплитали около пръта под звуците на весела музика, кречетала, или барабани. Панделките се държат ту високо горе, ту ниско долу, като червените се движат по часовниковата стрелка, а белите в обратна посока, защото така участниците изтъкват сигурност и изобилие в личния си живот през идните месеци. При последните няколко метра панделка, всички танцуващи тръгвали в посока а часовниковата стрелка, за да запечатат просперитета и растежа на групата през целия предстоящ сезон. Вие можете да украсите олтара си с глог, пролетна зеленина, изработените през зимата предмети за пролетта и лятото, с дупчести камъни (дупките трябва да са с естествен произход), цветя и др. Жените в менструация обикаляли полетата, яхнали метли, за да насърчат плодородието на земята. Белтейн в никакъв случай не е строго тържествен празник, а е известен със своите веселби и смях. Изток е посоката на отварянето и затварянето.
Романтиката и любовта играят важна роля в тържествата на Белтейн, тъй като на този празник ставаме свидетели на любовта между Господаря и Господарката. Затова ритуалите ни на този ден са изпълнени със смях, песни и танци.
В много вещерски традиции празникът отбелязва началото на роенето (означава момента, когато една група стане твърде голяма и част от нея се отделя, за да сформира отделна група), церемониите за степен, отворените учебни групи, новите учебни класове, наименуването на ковъна, разработването на отличителните белези на традицията или на отделна личност и други проекти."

Тази информация съм я извадила от книгата "Магия за тийнейджъри" на Силвър Рейвън Улф. Извинете ме, ако има грешки. Надявам се да подпомогне с нещо! Ако има нещо, с което не сте съгласни, ще се радвам да го кажете, преди да съм добила грешна представа за празника.

Поздрави - D.Elf cat
Catora
асоциален
асоциален

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   17/4/2010, 01:44

wolf написа:
Аз предлагам за тези който са от София да се съберем в Западен Парк,Южен парк или пък на Парк Витоша даже,защо не на самата Витоша Smile и да се забавляваме защото това е идеята на празника Smile та ще видим колко хора ще се съгласят и да си го отпразнуваме както трябва Smile иначе може и по отделно Very Happy ,но мисля че ще е тъпо в чужбина съм гледал как празнуват празниците си и там хич не си поплюват събиранията който правят са доста масивни Smile ние едва ли ще успеем чак толкова неща да организираме, но всеки който е решил да се присъедини към нас е добре дошъл Smile туко виж и някакви приятелства завържем Smile
Поздрави: Wolf

Това предложение много ми харесва, драги =3 Имайки предвид, че 1ви май се пада събота, мисля, че на повечето от нас ще ни бъде по-удобно да се съберем на 1ви, ако останалите са съгласни ^^
wolf
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   17/4/2010, 17:53

Да кажа че на 1 май в София ще дойдат 79 човека окултисти за празника и общо взето се очертава да сме доста хора Smile дори едно момиче от чужбина ми обеща да дойде специално за празника Very Happy та мисля че се събираме Razz
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   17/4/2010, 18:06

wolf написа:
Да кажа че на 1 май в София ще дойдат 79 човека окултисти за празника и общо взето се очертава да сме доста хора Smile дори едно момиче от чужбина ми обеща да дойде специално за празника Very Happy та мисля че се събираме Razz

79?????? Дай някакви имена (никове де , на тези по известните)?
Ще вземеш да ме накараш да се откажа от Храбрино!
Carrie
Гост

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   18/4/2010, 17:22

С удоволствие ще дойда - аз също съм сама.Току-що започвам и това ще ми е първият Сабат. А предпочитам и да ми е пъряият ритуал, защото искам да съм сигурна че знам какво правя преди да започна с ритуали и магии. Smile Само кажете къде и кога. Smile Smile
wolf
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   19/4/2010, 01:53

Никове не ми е разрешено да давам както и всяква информация за тях Smile та ще кажа само инициалите на "организацията" им B.M.M.O. Може и да ги знаете Smile
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   19/4/2010, 02:12

..не .. нищо не ми говори това...

От много години общувам само и единствено с трите клона на Паган Федерейшън и се стремя до колкото ми е възможно да не навлизам във "териториалните води" на хаосиситите , кастанедианите , теософите или сатанистите. Отношението ми към тях е учтиво , но не желая никакви контакти. Изключение правят част от кастанедианците , с които се разбирам прекрасно и в редки случаи- работя. Но това са инцидентни случаи , макар че тансегрити ми е възможно най-удобната система за практикуми.

Все пак най-вероятно ще има доста познати имена там...
Pheonix
асоциален
асоциален

Брой мнения : 5

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   19/4/2010, 23:32

Между другото госта съм аз... Нета ми се бъгва нещо Smile
Хехе, Думнорикс говориш на някакъв чужд език. Smile Laughing Аз искам да знам само от колко часа и къде точно ще се събирате. Smile С удоволствие бих дошла - звучи супер интересно. bounce Естествено това , ако не е някакво събирае само помежду си. Smile
dragonfly_elf
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   20/4/2010, 01:46

Пожелавам ви да си прекарате чудничко, мили мои съфорумници! ^^
Cath
PRO
PRO

Брой мнения : 89

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   22/4/2010, 19:33

Не знам от къде ви дойде идеята да колите някой на Белтейн!!! Shocked Обикновено на празници на плодородието не се принасят кръвни жертви, камо ли човешки. Но хайде, може и аз да не съм запозната...

Колкото до мен - на първо място не съм на никой и на второ място нямам никакъв интерес в това да участвам в келтски празници в парк в София. Не знам дали сте наясно, но това означава пиене на бира в некомфортна обстановка върху пейка в парк в София, докато някой се опитва да завърже разговор за сабатите. Rolling Eyes

Иначе ми предизвикахте интереса с местенцето над Храбрино - къде е точно това местенце?
http://occultroom.blogspot.com/
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   22/4/2010, 22:21

Бъзик ве! Точно теб не бих те тормозил Smile

...на Родопски партизани ще съм.. а доколко ще празнувам.. зависи от компанията. За съжаление там тогава ще има доста голямо количесто съпътстващи алкохолици Smile Но ако ти се идва -заповядай, ще се радвам да те видя ...
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   3/5/2010, 13:54

Как си изкарахте?

При мен ... хм... имаше неочаквана интересна случка... свързана с група хаосисти Smile Но общо взето все пак имаше огнен ритуал..на Белтайн.. макар и не точно изпълнен от моята група.. и никак не уикански...

А при вас?

Събрахте ли се Южния?
Dumnorix
MASTER
MASTER

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   2/5/2011, 03:21

Тъй като у Думнориксови празникът вече започна , посволете ми , приятели, да ви поздравя с този напев :
http://www.youtube.com/watch?v=tKkwWw9bFuU&feature=related

.. а в духа на станалата любима "Песен за Огън и Лед" , преди малко из пущинаците на Гара Разпределителна на нас с Нариен ни се лепна един бял красавец , досущ като вълк-албинос Smile
Gemini
новак
новак

Брой мнения : 12

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   2/5/2011, 16:05

Честит, честит. Бяха странни няколко дни. Абе Белтейн да се свързва по някакъв начин пророкуването? Shocked
Барде, искрено и съвсем не-благородно ти завиждам. Гушкав ли беше поне?
Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: Белтейн   

Белтейн
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 2Иди на страница : 1, 2  Next